معاونت پژوهش و فناوری
آیین بزرگداشت دکتر احمد امین پور استاد معماری و فلسفه هنر اسلامی برگزار شد
آیین بزرگداشت دکتر احمد امین پور استاد معماری و فلسفه هنر اسلامی برگزار شد
صبح روز چهارشنبه نوزدهم بهمن 1401 آیین بزرگداشت مرحوم دکتر احمد امین پور استاد معماری و فلسفه هنر اسلامی برگزار شد. اولین سالگرد درگذشت این استاد معماری و فلسفه هنر اسلامی با حضور جمعی از پیشکسوتان عرصه هنر و معماری، سرپرست دانشگاه هنر اصفهان، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و اساتید دانشگاه هنر اصفهان، اعضای شورای جامعه اسلامی مهندسین، اعضای شورای شهر و شهردار اصفهان، به همراه اعضای خانواده ایشان در تالار کتابخانه مرکزی اصفهان با ایراد سخنرانیها و پخش کلیپ (معلم امین) برپا شد.

صبح روز چهارشنبه نوزدهم بهمن 1401 آیین بزرگداشت مرحوم دکتر احمد امین پور استاد معماری و فلسفه هنر اسلامی برگزار شد. اولین سالگرد درگذشت این استاد معماری و فلسفه هنر اسلامی با حضور جمعی از پیشکسوتان عرصه هنر و معماری، سرپرست دانشگاه هنر اصفهان، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و اساتید دانشگاه هنر اصفهان، اعضای شورای جامعه اسلامی مهندسین، اعضای شورای شهر و شهردار اصفهان، به همراه اعضای خانواده ایشان در تالار کتابخانه مرکزی اصفهان با ایراد سخنرانیها و پخش کلیپ (معلم امین) برپا شد.

در آغاز این مراسم رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان، مهندس محمد نورصالحی، مرحوم امین‌پور را مصداق یک انسان متدین، دغدغه‌مند، باصداقت، دارای صراحت لهجه و شجاع در بیان نظر، معرفی کرد که پرچم دفاع از انقلاب و ارزش‌ها را همواره به دست داشته و همیشه بدون ملاحظه با صراحت در مقابل کارهای غلط و اشتباه و غیرانقلابی ایستاده است. ایشان تاکید کرد: شایسته است جشنواره‌های فرهنگی و هنری به صورت سلسه‌وار به نام مرحوم امین‌پور برنامه‌ریزی و پایه‌گذاری شود.

در ادامه مراسم، سرپرست دانشگاه هنر اصفهان، دکتر علیرضا خواجه احمد عطاری گفت: مرحوم امین‌پور ذوجنبتین و شخصیتی همه‌جانبه و مصداق آیه «اشداء علی الکفار، رحماء بینهم» بود. ایشان افزود: در جلسات چند ساله جمعی از اساتید دانشگاه هنر با محوریت استاد فقید که بر اساس کتاب مثنوی و قرآن کریم شکل گرفت، ایشان علاوه بر استاد معماری، یک استاد برجسته قرآن و به نوعی پدر دانشگاه هنر اصفهان نیز بود. مرحوم امین‌پور در این جلسات روی واژه انسان کامل همیشه با تدبر و تعقل و تفکر سخن می‌گفت و این واژه را هم‌ردیف و هم‌معنای واژه «حقیقت محمدیه» می‌دانست.

پس از آن، دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت، نظریه پرداز برجسته عبدالحمید نقره‌کار گفت: مرحوم امین‌پور به‌ نوعی شهید راه فرهنگ، هنر، حکمت و فلسفه هنر اسلامی ایران به‌شمار می‌رود؛ چرا که هم در عرصه پژوهش و هم از منظر ساخت و طراحی زبردست بود. ایشان خصیصه های مرحوم امین‌پور را اینگونه برشمرد: خلوص و اخلاص، تعادل رفتاری، گفتاری و تعامل بسیار خوب وی با دانشجویان، اساتید و مدیران. وی اشاره کرد: برجستگی خاص شخصیت اجتماعی و سیاسی مرحوم امین‌پور از دیگر خصیصه‌های قابل تأمل است که متأثر از انقلاب اسلامی بود. نقره کار از طرح توسعه حرم عبدالعظیم حسنی در مساحت 120 هزار متر مربع طی چهار سال، به عنوان یکی از افتخارات عملکردی مرحوم امین‌پور نام برد.

سخنران بعدی شهردار اصفهان، دکتر علی قاسم‌زاده در سخنانش اظهار کرد: قصه کل خلقت و آفرینش در آیه دو سوره ملک آمده است، به اعتقاد من تمام زندگی مرحوم امین‌پور مطابق با این آیه سرشار از عمل احسن بود که بعضی از آن‌ها در قالب هنر و بعضی در قامت حکمت و ایده‌های آن مرحوم جلوه‌گر می‌شد. شهردار اصفهان با بیان اینکه اگر هنرمند دارای ساحت آخرتی باشد، می‌تواند آثاری در دنیا خلق کند که بزرگ‌تر و باارزش‌تر از این دنیای فانی باشد، گفت: از دیگر خصوصیات مرحوم امین‌پور به عنوان یک هنرمند در عرصه معماری، آن است که ساحت و جهان‌بینی آن مرحوم، ساحتی آخرتی بود که زندگی خود را نیز مطابق با آن انتخاب کرده بود.

سخنران بعدی از اعضاء هیات علمی دانشگاه هنر اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین دکتر آقاشریفیان از مرحوم امین پور به عنوان (معلم امین) یاد کرد و در این رابطه به سه آیه از آیات قرآن که کلمه امین در آنها آمده و یک روایت و داستانی از مثنوی معنوی اشاره کرد.

در پایان مراسم معاون پژوهشی دانشگاه هنر اصفهان، دکتر نیلوفر ملک اظهار کرد: سال گذشته ما تنها همکارمان را از دست ندادیم؛ بلکه برادر بزرگ و استاد اخلاقمان از بین ما رفت. مرحوم امین پور انسان کامل و مؤمنی بود که همیشه و حتی در روزهای سخت مریضی لبخند به لب داشت و ایشان الگوی ما بود و بارزترین خصلت ایشان، مرد خانواده و عاشق خانواده بودن است. وی افزود: این خصلت می تواند مکمل همه خصلتهایی باشد که همکاران و بزرگواران به آنها اشاره داشتند. ایشان در خاتمه، به رسم ادب و ادای حق، قاب خاتمی از یادمان ارزشمند به خط و قلم مرحوم امین پور، مربوط به اولین همایش هنر نبوی سال 1385 و مزین به آیه ایی از قرآن مجید را به همسر ایشان اهداء کرد.

  

   
  
  
  
 
  
  
  
 
بخش ارتباطات و اطلاعات معاونت پژوهشی دانشگاه
تاریخ:
1401/11/21
تعداد بازدید:
486
منبع:
Powered by DorsaPortal